Rozmowa z księdzem proboszczem
ROZMOWA Z KSIĘDZEM PROBOSZCZEM             PARAFIA
RZYMSKO - KATOLICKA
W KRZYWINIE
W WOJEWÓDZTWIE
ZACHODNIOPOMORSKIM
           

    Kościoły parafialne:
  • Krzywin
  • Kłodowo
  • Rynica
  • Żelechowo
  • Żarczyn

Powrót do głównej strony

Powrót do strony archiwum
     
 
Parafia się zmienia
 
  Widuchowa. W krzywińskiej parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny od pół roku posługę pełnie ksiądz proboszcz Jan Karwath, salwatorianin. Nowy duszpasterz w ciągu kilku miesięcy wprowadził wiele zmian i zaskoczył wiernych nowatorskim podejściem do kierowania parafią.  
         Dla księdza Karwatha parafia krzywińska jest już czwartą w czasie wieloletniej posługi. Zanim kapłan trafił do Krzywina, przez ostatni rok był kapelanem Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Społeczność ziemi widuchowskiej serdecznie przyjęła nowego proboszcza, który zastąpił po ponad ćwierć wieku obecności księdza Romana Górala. Wraz z nowym kapłanem przyszły zmiany w parafii. Widać je już na pierwszy rzut oka, kiedy odwiedza się krzywińską plebanię. Odświeżenie budynków plebanii było jednym z pierwszych działań, jakich się podjął ksiądz Karwath. Wymieniono okna, ocieplono budynek plebanii, wymalowano go, odświeżono pomieszczenia, jadalnię, kancelarię. W wolnych pomieszczeniach przygotowano świetlicę parafialną, z której mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli.
 - W ubiegłym roku udało się przeprowadzić pierwsze remonty w kościołach parafii                  - opowiada proboszcz Karwath - Odnowiono między innymi posadzkę w kościele w Żarczynie. W roku bieżącym zamierzamy się bardziej przyłożyć się do remontu naszych świątyń. Na wymianę dachu czeka nasz kościół w Żarczynie, Rynicy i Kłodowie. Wierni wspierają te
 
Ksiądz proboszcz Jan Karwath
 
  inicjatywy, przekazując w miarę możliwości środki. Chcemy się zwrócić również do władz gminnych, powiatowych oraz konserwatora zabytków, aby wsparli inwestycje kościelne, ponieważ świątynie w parafii są zabytkowe. Parafia liczy pięć kościołów, które pochodzą z XIII-XIV wieku, najmłodszy krzywiński pochodzi z wieku XVIII. Myślę, że przy pomocy Bożej uda się wykonać zaplanowane inwestycje. Remont kościoła to jedno, ale o wiele ważniejsze są wewnętrzne, duchowe sprawy sprawy wiernych   - podkreśla ksiądz Karwath.  
 
Zaprasza do Boga
 
         Proboszcz wciąż poznaje środowisko, w którym prowadzi duszpasterstwo. Podczas półrocznej posługi ksiądz Karwath ochcił dwadzieścia dwoje dzieci, sakrament Komunii Świętej przyjęła ponad dwudziestka dzieci, udzielił dziesięciu ślubów i pożegnał w czasie ostatniej drogi dwudziestu trzech parafian. Jak podkreśla, praca w kilku miejscowościach to wyzwanie dla kapłana, który musi zorganizować czas i swoją pracę na rzecz wiernych, aby jak najlepiej im służyć.
 - W każdym z parafialnych kościołów trzeba zorganizować duszpasterstwo - opowiada ksiądz - Dojechać, odprawić mszę, wyspowiadać, udzielić sakramentów. To sprawia pewną trudność. Od pierwszego lipca dostanę wikarego, będzie mi wówczas trochę łatwiej. Z nowym wikarym będziemy działać aktywniej.Chodząc po kolędzie zauważyłem, że ludzie uważają się za wierzących, a nie koniecznie idzie to w parze z praktyką. Nie można być chrześcijaninem pół na pół, uważać się za chrześcijanina a nie praktykować. Niektórzy niestety nie uświadamiają sobie potrzeby uczestniczenia we mszy. Zauważyłem jednak, że frekwencja wiernych podczas liturgii zwiększyła się, co mnie cieszy. Ludzie potrzebują Boga, wiary, religijności.
 
 
Nowe kierunki
 
         Praca z parafianami to jedno. Proboszcz jest otwarty na współpracę transgraniczną, spotkania ekumeniczne Polaków i Niemców.
 - Widzę, jakie działania w kierunku integracji podejmuje Koło Gospodyń Wiejskich, jak działa pan Jerzy Chrabecki, organizując coroczne spotkania w Rynicy - mówi ksiądz.  - Chciałbym także się w to włączyć. Miałem okazję spotkać byłych ryniczan z terenów Niemiec, przywitałem ich w kościele, było krótkie nabożeństwo ekumeniczne, modlitwa, wizyta na cmentarzu, wspólny obiad. To był pierwszy krok w stronę ekumenizmu. Nie wykluczam kolejnych spotkań.
       Od września ubiegłego roku parafia krzywińska ma swoją stronę internetową, którą chętnie odwiedzają wierni. Pod adresem www.krzywin.sds.pl znaleźć można aktualności z zycia parafii, najważniejsze informacje, czy zdjęcia z uroczystości.
 
Źródło: "Gazeta Gryfińska" nr 07/93 , 15 luty 2011 roku
"Parafia się zmienia" autor: Maria Kruszyńska.
Powrót do głównej strony
Powrót do strony archiwum