Pielgrzymka
PIELGRZYMKA             PARAFIA
RZYMSKO - KATOLICKA
W KRZYWINIE
W WOJEWÓDZTWIE
ZACHODNIOPOMORSKIM
           

    Kościoły parafialne:
  • Krzywin
  • Kłodowo
  • Rynica
  • Żelechowo
  • Żarczyn

Powrót do głównej strony

Powrót do strony archiwum
     
Można bezpośrednio przejść (na tej stronie) do miejsc, które odwiedzili uczestnicy pielgrzymki:
Sanktuarium Matki Bożej Rokitiańskiej Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej
Lasek Grąbliński przed Licheniem Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Zachęcamy jednak do zapoznania się z całą relacją z pielgrzymki. Moim zdaniem warto...
     W dniu 23.09.2010 r. o godz. 6.00 rozpoczęła się dwudniowa pielgrzymka mieszkańców wsi: Żelechowo, Wilcze Doły, Kłodowo, Rynica i Krzywin. Pielgrzymka została zorganizowana przez naszego ks. proboszcza Jana Karwatha. Miejscami przewodnimi wyjazdu był Licheń i Jasna Góra w Częstochowie. Głównym celem było czuwanie na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny.
Poprzez uczestnictwo w pielgrzymce każdy z nas chciał oddać cześć Najświętszej Pannie i powierzyć Jej swoje sprawy oraz podzielić się swoimi troskami, problemami oraz radościami.
     W pielgrzymce uczestniczyło 20 osób, które pragnęły spotkać z Naszą Mamą, która zapewne tak samo jak my cieszyła się z naszego wspólnego spotkania. Na Jasnej Górze w dniu 24/25.09.2010 r. spotkali się pielgrzymi z całej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, którzy podczas swego spotkania zawierzali swoje życie Najświętszej Panience. W tej uroczystej i jakże podniosłej chwili towarzyszył nam nasz arcybiskup Andrzej Dzięga oraz biskup pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz.
 
 
     Celem pierwszego dnia naszej pielgrzymki było dotarcie do Lichenia, gdzie mieliśmy zorganizowane zakwaterowanie. Podczas podróży zwiedziliśmy kilka świętych, a zarazem ciekawych miejsc, które wzbudziły w nas zaciekawienie oraz zachwyt.
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium Matki Bożej Rokitiańskiej, zwane także Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej. Świątynia ta jest bardzo pięknym miejscem, gdzie można się spotkać i tak z głębi serca porozmawiać z Naszą Mamą, która zawsze słucha i cierpliwie wysłuchuje naszych próśb.
W świątyni dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat historii tego świętego miejsca, które opowiedzieli nam siostra i ksiądz tam pracujący. W świątyni jest chrzcielnica, która była obracana w obydwie strony. Zakonnica opowiedziała o historii związanej z Matką Boską. Wizerunek Matki Najświętszej jest namalowany na drewnie lipowym i znajduje się w centrum ołtarza. Na obrazie Matka Rokitiańska ma odsłonięte prawe ucho i nasłuchuje przez cały czas nasze prośby i błagania. Obraz ten został sprowadzony do Rokitna przez Jana Opalińskiego. Do dziś w Rokitnie można spotkać dużą rzeszę pielgrzymów chcących podzielić się swoimi sprawami z Matką Jezusa, Matką nas wszystkich.
TROCHĘ HISTORII: Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
W Ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej, ukoronowany koronami papieskimi w 1989 roku.
Na obrazie Matka Rokitiańska w ołtarzu głównym słuchająca nasze
prośby i błagania.
 
 
 
 
 
Jan Paweł II. W czasie swojej pielgrzymki Ojciec Święty zawierzył Umiłowaną Diecezję Zielonogórsko - Gorzowską, Matce Jezusa, Pani Cierpliwej Słuchającej z Rokitna. Powrót do poczatku strony
     Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej zrobiło na nas duże wrażenie. Obecność świętej odczuwa się na każdym kroku w posłudze sióstr. Po modlitwie przed grobem świętej Urszuli za parafię i uczestników pielgrzymki wyruszyliśmy w dalszą drogę.
TROCHĘ HISTORII: Matka Urszula Ledóchowska po powrocie ze Skandynawii założyła pierwszą placówkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Zgromadzenie zwane jest potocznie zgromadzeniem szarych urszulanek. "Mamy być lekkie jak pionki na szachownicy, nie przywiązane do osób, miejsca i pracy, przerzucane dziś tu, jutro tam, jak prawdziwa straż przednia" - pisała matka Urszula Ledóchowska do swoich szarych sióstr.    Powrót do poczatku strony

     Następnym miejscem, które zwiedziliśmy był Lasek Grąbliński znajdujący się przed Licheniem. Lasek ten znany jest z objawień Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski. Matka Boska objawiłą się w tym miejscu pasterzowi Sikatce z Grąblina. W laksu tym obecnie ogrodzonym kamiennym murem znajdują się stacje drogi krzyżowej i kaplice. W jednej z nich znajduje się kamień z odbiciem stóp Matki Bożej. W niedawnym czasie został zbudowany tam także Kościół.
TROCHĘ HISTORII: Maryja pierwszy raz ukazała się rannemu legioniście Tadeuszowi Kłossowskiemu, który brał udział w bitwie pod Lipskiem w 1813 r. Uratowała mu życie i poleciła odnaleźć taki obraz, który będzie odzwierciedlał Jej wizerunek. Ocalony legionista po wielu latach poszukiwań odnalazł obraz przedstawiający postać Maryi. Po kilku latach praeniósł go do grąblińskiego lasu. Miejsce to zasłynęło kolejnymi objawieniami. Matka Boża ukazała się trzykrotnie Mikołajowi Sikatce. Niezwykłość obrazu rozchodziła się po okolicznych miejscowościach. Obraz Matki Bożej przeniesiono do parafialnego kościoła pw. św. Doroty w Licheniu. Otaczany jest tam szczególną czcią.






















Powrót do poczatku strony

     Etapem końcowym 23 września było dotarcie do Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej i uczestnictwo we Mszy Świętej. Na drodze prowadzącej do Sanktuarium znajduje się wiele przydrożnych kapliczek, które pozwalają na oddanie czci i hołdu Pani Niebieskiej. Po dotarciu do Lichenia zakwaterowaliśmy się w Domu Pielgrzyma, gdzie zostaliśmy otoczeni opieką przez ludzi tam pracujących. Po jakimś czasie udaliśmy się na Mszę Świętą do Bazyliki, która była ofiarowana w intencji pielgrzymów. Po Mszy Świętej udaliśmy się z księdzem proboszczem na zwiedzanie miejsc wartych zobaczenia i naszej modlitwy.
Podczas zwiedzania uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, którą prowadził ksiądz proboszcz na Golgocie. Zwiedzaliśmy również wiele kaplic i aleje porośnięte pięknymi kwiatami i krzewami. Oddaliśmy hołd księdzu Jerzemu Popiełuszce oraz innym osobom, które walczyły za Wiarę i Ojczyznę. Po zakończeniu zwiedzania o godz. 21.00 udaliśmy się do Bazyliki na Apel.
Rano o godz. 6.00 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odprawionej w Bazylice.
TROCHĘ HISTORII: Ogromne wrażenie na pielgrzymach wywiera Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Skarbem tej świątyni jest malutki obraz Matki Bożej Licheńskiej, znajdujący się w ołtarzu głównym bazyliki. Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński podczas obchodów Millenium Chrztu Polski 15 sierpnia 1967 r. ukoronował wizerunek Maryi papieską koroną Prymasa Tysiąclecia. Budowę Bazyliki Licheńskiej rozpoczęto w 1994 r. a zakończono w 2005 r. Skłąda się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków.
Po zakończeniu Mszy Świętej i pożegnaniu się z Panią Licheńską udaliśmy się na śniadanie po czym wyruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku Jasnej Góry.    Powrót do poczatku strony
      Dalszym etapem naszej pielgrzymki był Sieradz -Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej, położonej 4 km od Sieradza. W świątyni tej pod przewodnictwem księdza obejrzeliśmy wiele tryptyków, które przedstawiały sceny historyczne związane z naszą wiarą, religią i narodem. Obok scen z minionych czasów tryptyki przedstawiają współczesnych ludzi i ich dzieje. Od księdza przewodnika dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych rzeczy na tematy historyczne, dotyczące dziejów i losów naszego narodu.
Ołtarz główny Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej.














Wspólne zdjęcie przed drzwiami Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej.    Powrót do poczatku strony
     Kolejnym "przystankiem" naszej pielgrzymki był Kalisz, a w szczególności Sanktuarium św. Józefa. W świątyni pomodliliśmy się w ciszy i skupieniu, ponieważ odbywała się w tamtej chwili Msza żałobna, która uniemożliwiła nam dokładne zwiedzanie i poznanie świątyni.
TROCHĘ HISTORII: Święty Józef uzdrowił chłopa, który w ramach wdzięczności ufundował obraz Świętej Rodziny.
Ołtarz w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Po modlitwie udaliśmy się do pomieszczenia, poświęconego osobom wymordowanym w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wsród ofiar było około 2 tysięcy księży i zakonników.    
W gablotach znajdują się rekwizyty, które przetrwały w obozie. Widzieliśmy różaniec zrobiony z chleba oraz inne rzeczy związane z funkcjonowaniem i życiem ludzi w obozie. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Częstochowy na Jasną Górę.    Powrót do poczatku strony
     Po przybyciu na jasnogórskie wzgórze udaliśmy sie na obiad, po czy ponownie rozpoczęliśmy zwiedzanie. Podczas zwiedzania większość z nas zakupiła sobie dewocjonalia.
TROCHĘ HISTORII: Jasna Góra to wzgórze w Częstochowie z zespołem klasztornym zakonu paulinów. Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat jest najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Nazywana także Kaplicą Cudownego Obrazu. Najwieksze znaczenie w kaplicy, zarówno religijne jak i sentymentalne stanowi prezbiterium. W centralnym jego miejscu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Bez niego Jasna Góra byłąby zbiorem budynków, pamiątek, dzieł sztuki - stanowiących martwe muzeum.
Następnie kilka osób z powodu zmęczenia udało się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby się pomodlić przy okazji odpocząć. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim o godzinie 21.00. W trakcie Apelu zostaliśmy razem ze wszystkimi pielgrzymami naszej diecezji uroczyście powitani przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę oraz biskupa pomocniczego Mariana Błażeja Kruszyłowicza. O północy byliśmy uczestnikami Mszy Świętej po które rozpoczęło się nocne czuwanie. Podczas czuwania modliliśmy się i śpiewaliśmy z radością ku czci Najświętszej Maryi Panny.
     Moim zdaniem nasza pielgrzymka była bardzo udana. Trasa pomimo tego że była niezbyt krótka przy śpiewie i modlitwie upłynęła nam bardzo szybko. A każdy z nas pomimo zmęczenia wrócił z radością i z uśmiechem na ustach.    Powrót do poczatku strony
Dwa zdjęcia z Jasnej Góry: Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Kaplica Cudownego Obrazu pochodzą ze strony internetowej poświęconej Jasnej Górze: www.jasnagora.pl. Pozostałe zdjęcia zostały zrobione przez uczestników pielgrzymki.
Autorką rozdziału "TROCHĘ HISTORII" jest Iwona Serafin, mieszkanka Rynicy. Dodatkowe informacje o szrych urszulankach zostało zaczerpnięte ze strony internetowej: www.urszula.ovh.org.
Powrót do przeglądu wydarzeń
Powrót do strony archiwum